Granulom zuba je tihi problem
Granulom zuba je česta, ali često zanemarena stomatološka pojava. Riječ je o kroničnoj upali u području vrha korijena zuba koja se razvija kao odgovor na dugotrajnu bakterijsku infekciju. Iako može dugo ostati neprimijećen jer ne uzrokuje bol, njegovo prisustvo može imati ozbiljne posljedice po zdravlje zuba, okolnog tkiva pa čak i cijelog organizma.
Pacijenti često saznaju da imaju granulom tek prilikom rendgenskog snimanja, jer simptomi nisu uvijek očiti. U nastavku donosimo pregled najvažnijih aspekata ovog problema: kako ga prepoznati, zašto nastaje, što znači za zdravlje i kako se liječi.
Sadržaj:
Zašto nastaje granulom zuba
Najčešći uzrok ovog problema je neliječeni ili loše liječen karijes koji uzrokuje odumiranje zubnog živca. Bakterije iz karijesa tada prodiru kroz zubni kanal do vrha korijena, gdje izazivaju kroničnu infekciju. Osim karijesa, granulom zuba može nastati i kao posljedica loše izvedenog liječenja kanala, napuknutog zuba, traume ili dubokih ispuna koji su oštetili zubnu pulpu.

Čimbenici poput slabe oralne higijene, kroničnog stresa, pušenja ili smanjenog imuniteta mogu dodatno pogodovati razvoju infekcije. U nekim slučajevima granulom nastaje i nakon godina uspavanosti, kada se stara infekcija ponovno aktivira.
Simptomi granuloma zuba
Jedan od problema s granulomima jest to što često ne izazivaju nikakve simptome, osobito u ranoj fazi. Ipak, kako upala napreduje, mogu se pojaviti simptomi granuloma koje ne treba ignorirati:
- Osjećaj nelagode ili pritiska pri zagrizu
- Pulsirajuća bol
- Osjetljivost zuba na dodir ili promjene temperature
Ponekad se javi i otok desni iznad zuba, a u nekim slučajevima stvori se fistula – mala rupica iz koje izlazi gnoj. Zub s granulomom može izgledati normalno izvana, ali biti „mrtav“ iznutra. Ako se bakterije iz granuloma prošire u krvotok, mogu izazvati i sustavne probleme poput:
- Povišene temperature
- Slabosti
- Upale u drugim dijelovima tijela
Liječenje problema sa zubima
Liječenje granuloma najčešće uključuje endodontsku terapiju, tj. liječenje zubnih kanala. Stomatolog uklanja inficirani sadržaj iz zuba, čisti i dezinficira kanale te ih ispunjava odgovarajućim materijalom. Ako je granulom već veći ili ako prethodno liječenje nije bilo uspješno, može biti potrebna revizija kanala ili kirurški zahvat poput apikotomije (odstranjivanje vrha korijena i granuloma).
U određenim slučajevima, kad je zub jako oštećen i nije ga moguće spasiti, preporučuje se vađenje zuba. Nakon uklanjanja granuloma, tkivo se postepeno regenerira, a simptomi nestaju. Ključno je redovito kontrolirati stanje zuba rendgenski, jer se čak i nakon liječenja može dogoditi recidiv.