Paradontoza može dovesti do gubitka zuba

Paradontoza, poznata i kao parodontitis, ozbiljna je infekcija desni koja oštećuje meka tkiva i, ako se ne liječi, može dovesti do gubitka zuba. Ova bolest počinje kao gingivitis, blaga upala desni koja se manifestira krvarenjem prilikom pranja zuba ili jedenja tvrdih namirnica. Međutim, ako se ne intervenira na vrijeme, upala napreduje i širi se na dublja tkiva koja podupiru zube. 

Ova infekcija je jedan od glavnih uzroka gubitka zuba kod odraslih osoba, a također je povezana s nizom ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući srčane bolesti i dijabetes. Redovita oralna higijena i posjete stomatologu ključni su za prevenciju ove bolesti.

Uzroci paradontoze

Paradontoza se može pojaviti zbog različitih uzroka, ali glavni uzrok je nakupljanje plaka, ljepljive tvari bogate bakterijama koja se formira na zubima. Ako se plak ne uklanja redovitim pranjem zuba i korištenjem zubnog konca, on se s vremenom pretvara u kamenac, čvrstu naslagu koju je teško ukloniti bez profesionalne pomoći. 

Bakterije u plaku i kamencu uzrokuju upalu desni, što dovodi do gingivitisa, a kasnije i do paradontoze. Osim loše oralne higijene, rizik od razvoja paradontoze mogu povećati i faktori poput:

  • Pušenja
  • Genetske predispozicije
  • Hormonalnih promjena 
  • Određenih bolesti (poput dijabetesa) 

Simptomi ove ozbiljne infekcije

Paradontoza se razvija postupno i u početnim fazama može proći nezapaženo. Prvi simptomi uključuju crvenilo, otečenost i krvarenje desni, posebno prilikom četkanja ili korištenja zubnog konca. Kako bolest napreduje, desni se povlače, što stvara džepove između zuba i desni gdje se nakuplja plak i bakterije. To može uzrokovati loš zadah, gubitak zubne čvrstoće i osjetljivost zuba. 

Pogledajte što je parodontoza. Parodontoza odnosi se na upalu i infekciju tkiva koje podupire vaše zube. Simptomi uključuju krvarenje desni, loš zadah i klimanje zuba.

U uznapredovalim fazama, zubi mogu postati klimavi, a konačni ishod može biti gubitak zuba. U slučaju bilo kojeg od ovih simptoma, važno je što prije potražiti stomatološku pomoć kako bi se spriječilo napredovanje bolesti.

Liječenje kod stomatologa i prevencija

Liječenje paradontoze ovisi o stupnju bolesti. U ranim fazama, gingivitis se može uspješno liječiti poboljšanjem oralne higijene i profesionalnim čišćenjem zuba kod stomatologa, gdje se uklanjaju plak i kamenac. Ako je bolest napredovala, može biti potrebno struganje i poliranje korijena zuba, što uklanja zaraženo tkivo i kamenac ispod linije desni. 

liječenje parodontoze može donekle obnoviti vašu kost i tkivo
Parodontoza se može kontrolirati odgovarajućim liječenjem. Ne možete je izliječiti nakon što izgubite strukturnu potporu oko zuba, obično je ne možete dobiti svu natrag. Međutim, liječenje parodontoze može smanjiti infekciju i donekle obnoviti vašu kost i tkivo.

U težim slučajevima, kada su desni i kost ozbiljno oštećeni, može biti potrebna kirurška intervencija. Prevencija paradontoze uključuje redovito četkanje zuba, korištenje zubnog konca, izbjegavanje pušenja i redovite stomatološke preglede kako bi se plak uklonio prije nego što uzrokuje ozbiljnu štetu.

Postovi iz iste kategorije:

You may also like...